| Parameter Name | Parameter Value |
|---|---|
| Speed | 10-50 m/min |
| Reel Diameter | 260 mm |
| Core Diameter | 76 mm |
| Paper Passing Width | 120 mm |
| Marking Area | 100×120 mm |
| Machine Dimensions | 600×360×650 mm (excluding reel dimensions) |
| Overall Machine Weight | 40 kg |
RG740 High-Resolution Printer
Inspection Items
- High-Precision Marking: Error tolerance ±1 mm
- Dynamic Resolution: Supports high-speed marking at 60 m/min
- Content Verification: Production date, serial number, characters, LOGO, etc.
Application Scenarios
Applicable Material Types:
▸ Self-adhesive labels
▸ Films
▸ Pharmaceutical labels
▸ 3C electronic labels
▸ Battery labels
▸ Food labels
▸ Transparent labels
▸ Roll-fed die-cut products



